Tropem Wilczym


Historia biegu:

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

4 marca 2018

W 2017 roku w Biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

W zbliżającej się VI edycji  Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 4 marca 2018 roku, ambicją organizatorów będzie zorganizowanie Biegu w ponad 280 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 70 000 biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo  każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

Bieg w Krakowie:

W Krakowie spotykamy się już po raz trzeci na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wśród historycznych eksponatów samolotów uczestnicy biegu na początku pokonają symboliczny dystans 1963 metrów, dla uczczenia daty zabicia ostatniego z żołnierzy wyklętych, a następnie uczestnicy zmierzą się z dystansem 5 km.

W trakcie biegu na 5 km będzie prowadzony elektroniczny pomiar czasu, aby wystartować w biegu należy zapoznać się z regulaminem, zapisać się na bieg poprzez elektroniczny formularz oraz uiścić opłatę startową. Ilość miejsc na bieg jest ograniczona i wynosi 1000 osób. Decyduje kolejność wpłat.  Każdy zawodnik otrzyma na mecie specjalnie na tą okazję odlewany medal, oraz pakiet startowy, w którym znajdzie się koszulka z wizerunkiem wybranego bohatera.

Do biegu honorowego nie będą prowadzone zapisy, w biegu mogą wziąć udział osoby zarejestrowanie na bieg oraz ich osoby towarzyszące. Na tym dystansie nie będzie prowadzony pomiar czasu, bieg odbywa się bez medali oraz pakietów startowych. Stanowi on integralną część biegu głównego. W biegu głównym mogą wziąć udział tylko osoby z numerami startowymi.